Niebawem nowe (lepsze) prawo o planowaniu przestrzennym

Okres najbliższych dwóch lat to poważne zmiany dla planowania przestrzennego w całej Polsce, w tym w naszej gminie – zapowiedziała mec. Bogusia Stępińska-Gniadek, ze Stowarzyszenia Zmieniamy Gminę Raszyn.

Po krótce zapoznała zainteresowanych mieszkańców z głównymi zasadami i instrumentami, które otworzą nowe możliwości mądrego kształtowania naszych terenów, wynikająca z ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw– najwiekszej nowelizacji obowiązujacych od 20 lat przepisów.
Gmina będzie musiała obowiązkowo opracować Plan Ogólny będący aktem prawa miejscowego. Nie później niż z dniem 31 grudnia 2025 r. utracą moc obowiązujące studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Pani Mecenas przybliżyła mieszkańcom założenia nowelizacji, omówiła instytucją Zintegrowanych Planów Inwestycyjnych, rolę Strategii Rozwoju Gminy oraz Rejestru Urbanistycznego.

Strategia Gminy będzie musiała być szczegółowo zbilansowana i będzie ukazywała jak władze gminy zamierzają osiągnąć stan zaprojektowany w Planie Ogólnym. Co więcej zgodnie z europejskimi zasadami planowanie musi w tym uwzględniać zasady i wskaźniki powszechnie już stosowane na Zachodzie, które ograniczają bezplanowe „rozlewanie się” miast oraz zapewniają dbałość o środowisko naturalne (m.in. poprzez jednoznaczne wyznaczenie stref przemysłu i usług, stref zabudowy i obszarów uzupełniania zabudowy).

Poważnym novum ustawy jest wymóg jawności i szerokiej partycypacji społecznej w planowaniu i zarządzaniu przestrzenią gminy. Bez niej nie można będzie uchwalić planów ogólnych i strategii gminnych, czy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to konieczność przedstawiania naszym mieszkańcom konkretnych planów, wizualizacji nowych osiedli, obiektów, przebiegu dróg. W taki sposób by mógł to zrozumieć normalny mieszkaniec, sąsiad a nie tylko inżynier, jak to widzimy obecnie.

Rozlewająca się zabudowa jest problemem wielu gmin. Nasz gmina również tym problemem się boryka. Jak wskazała podczas prezentacji Pani Bogusia Stępińska-Gniadek, władze naszej gminy – zarządzanej przez kompetentne osoby – mają w okresie najbliższych dwóch lat niepowtarzalną wręcz okazję na zniwelowanie nieprzemyślanego podejścia do planowania przestrzennego, na które nie można patrzeć przez pryzmat jednego tylko fragmentu. Jak wskazała Pani Mecenas wiele złych decyzji jest już nieodwracalnych ale jest jeszcze szansa na zmiany.

Kto wyremontuje drogi w gminie Raszyn? – Krzysztof Rymuza