Kilka jednostek Straży Pożarnej gasiło pożar, który wybuchł w otulinie Rezerwatu nieopodal Abakanówki i Pawilonu Naukowego IT-P dziś rano. Pałiły się  makuchy konopii zebranych rok temu z pól i zgromadzonych przez IT-P na pryzmie na placu obok d. stajni Policji. Nie znana jest przyczyna pożaru, który spowodował płomienie wysokości kilku metrów, tak że nadpalone zostały korony wysokich drzew (foto).

Juz rok temu SKOF zgłaszał Przewodniczącemu Rady Naukowej i Dyrekcji IT-P obawy o bezpierzeństwo pożarowe na polach w otulinie Rezerwatu, gdzie obserwowalismy wielkie pryzmy wysuszonych makuch konopnych, nie sprzątnietych z pola już blisko od roku. Ich pożar nie ugaszony na czas mógłby przenieść sie do Rezerwatu znajdującego się dosłonie 100 m dalej.

Serdecznie podziękowania dla strażaków OSP Falenty za sprawną, odważną akcję i ugaszenie pryzmy i drzew. Aż strach pomyśleć, co by było gdyby ogień przeniósł się koronami drzew w kierunku pawilonu, parku i pałacu. Strażacy biorący udział w akcji zgłosili uwagę, że w sieci wodociągowej było b.niskie ciśnienie, najbliższe hydranty były nie sprawne, a po zasilenie wodą wozy bojowe musiały szukać źródła wody w okolicy. Sprawa pożaru zgłoszona jest na Policję.

[wfr]

foto: OSP Falenty i mieszkańcy