Zakończył się 1. etap konkursu Nasz Zabytek edycja 2023. Zgłosiliśmy w niej Oficynę Dworską w Falentach, miejsce urodzenia Magdaleny Abakanowicz. W tym nowym konkursie (2 edycja) każdy mieszkaniec może zgłosić zabytkowy budynek, który wymaga rewitalizacji a znajduje się w miejscu jego zamieszkania. W zgłoszeniu mieszkaniec  przedstawia też swój pomysł na nową funkcję zabytku – wykorzystanie na cele społeczne / publiczne. Gra idzie o nagrodę dla zabytku, o który zabiegała największa liczba osób oraz jego właściciel. Nagrodą jest dotacja na remont/adaptację w wysokości do 1 mln zł.

W tej edycji konkursu na Mazowszu zgłoszono 24 zabytki, poprzez udział w plebiscycie 213 mieszkańców! Jury stwierdziło, że z tej listy 20 zgłoszeń spełnia warunki formalne, w tym nasza „Abakanówka”. Niestety tylko w 9 przypadkach zgłoszeniu towarzyszyła deklaracja współpracy ze strony obecnego właściciela zabytku. Do II etapu wybrano 4 zabytki, w tym na Mazowszu Zieloną Willę w Komorowie  projektu architektów Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

Promocji  oficyny „Abakanówki” do II etapu stanęło na przeszkodzie m.in. odwołanie się  dyrekcji IT-P* od decyzji MWKZ o wpisie Oficyny Dworskiej do rejestru zabytków. Naszym sukcesem jest już to, że nasza „Abakanówka” znalazła się gronie zabytków, o które najbardziej zabiegają mieszkańcy, lokalne społeczności. Jestem dumny, że Falenty zostały już oznaczone na mapie projektu „Nasz Zabytek”. Dziękuję z wdzięcznością wszystkim członkom Społecznego Komitetu, którzy przygotowali dokumentację i wzięli udział w zgłoszeniu zabytku. Nie tracimy wiary, ponowimy aplikację w kolejnej edycji konkursu.

A teraz, gratulujemy wyniku i trzymamy kciuki za sąsiadów – społeczność Komorowa, gm. Michałowice, pow. Pruszkowski.

Wojciech Rogowski

https://mostthemost.pl/nasz-zabytek-mazowieckie-2023/falenty-oficyna-dworska/

 


* dla jasności – tę niezrozumiałą decyzję podjął jeszcze przed odwołaniem poprzedni dyrektor IT-P-PIB pan dr Wacław R.Strobel.