Zbliża się koniec semestru zimowego na architekturze na Politechnice Warszawskiej. Delegacja SKOF wzięła udział w seminarium, na którym studenci studium magisterskiego prezentowali swoje koncepcje rewitalizacji a) Oranżerii w Falentach i b) dawnej stajni w zespole Austerii w Raszynie.

Współpraca ze SKOF umożliwiła studentom pod kierunkiem dr inż. arch. Jakuba Krzyczkowskiego, mgr. inż. arch. Aleksandry Lewickiej oraz mgr inż. arch. Małgorzaty Małczyńskiej,  przeprowadzenie w październiku 2023 r. wizji lokalnej oraz zapoznania się z historią i uwarunkowaniami tych wymagających pilnej pomocy najcenniejszym miejsc naszej Gminy.

Mieliśmy okazję zobaczyć (i skomentować) liczne, świetne i interesujące koncepcje rewitalizacji naszych zabytków. Młodzi architekci mieli za zadanie zaproponować najlepszą funkcję dla zabytkowych budynków, zaprojektować ich rewaloryzację wg wytycznych Konserwatora Zabytków oraz uzupełnić, w miarę potrzeby, nowymi budynkami, obiektami etc.

Powstało po kilkanaście projektów dla Oranżerii i dla d. Stajni. Zobaczyliśmy m.in. jak może wyglądać zlokalizowana tam „kawiarnia botaniczna wraz palarnią kawy”, „kawiarnia muzyczna ze sceną koncertową”, „centrum behawioralnego szkolenia psów”, itp.

Przedstawiono też dwa projekty przekształcenia oranżerii  w obiekt muzealny i wystawowy dedykowany Magdalenie Abakanowicz urodzonej w Falentach. W jednym z nich odbudowana Oranżeria  stanie się foyer galerii im. Magdaleny Abakanowicz – gdyż ekspozycja dzieł sztuki wymaga lepszych warunków oświetlenia niż te które oferuje oranżeria z wielkimi oknami. Fascynujący jest też projekt dobudowania do oranżerii „organicznego” budynku muzeum Magdaleny Abakanowicz. Uznanie wzbudził projekt jednej ze studentek, która zaproponowała zachowanie murów oranżerii w stanie takim jakim jest ona obecnie, z wszystkimi ubytkami murów, złusczonymi tynkami, zaciekami itp. aby stała się ona swoistym pomnikiem, dokumentującym niszczenie lokalnej kultury. 

Z projektów dla dawnych stajni, duże zainteresowanie wzbudził projekt adaptacji budynku stajni na bibliotekę publiczną. Koncepcja jak najbardziej potrzebna i na czasie, cdn 

Planujemy gościć studentów z Politechniki na seminarium w Raszynie, gdzie przestawią swoje projekty. Mieszkańcy gminy będą mogli zobaczyć też wystawę plansz projektowych. Na pewno znajdziemy lepszą funkcję zabytków w Falentach.