Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie gościła w tym roku na Noc Muzeów projektem „Fenomen mocy twórczej Magdaleny Abakanowicz”
Pokazowi filmu, dziełu studentek i studentów NOVUM – Pracownia NOVUM Ochrony i Konserwacji Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej, towarzyszyła z dyskusją z:
- Prof. Iwoną Szmelter, ASP
- studentami Pracowni NOVUM,
- przedstawicielami Fundacji Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego (FMAK-JK) oraz
- delegacją Społecznego Komitetu Ochrony Falent (SKOF).
NOC MUZEÓW W WARSZAWIE 2023 i warszawska Akademia Pięknych Noc Muzeów 2023 na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki robi wiele by pokazać fenomen prof. Magdaleny Abakanowicz.
Jak widać świadomość wielkości Pani Profesor jest powszechna – szkoda tylko, że w miejscu jej urodzenia – w Falentach – nie robi się nic by jej fenomen był widoczny dla wszystkich odwiedzających Pałac w Falentach. W samej Gminie Raszyn niewiele dowiemy się nt. Pani Profesor, a przecież to właśnie dom jej urodzenia, czy sąsiadujący z nim Pałac w Falentach mógłby gościć mieszkańców stolicy i turystów w Noc Muzeum by opowiedzieć o Magdalenie Abakanowicz.
Odwiedzając dziś Pałac Czapskich – oczywiście przepiękny – miałam takie poczucie, że to nie to – miejsce. Miejscem, w którym opowiada się o fenomenie tej wybitnej rzeźbiarki powinny być Falenty, tam gdzie wszystko się zaczęło – komentuje na gorąco Bogusia Stepińska-Gniadek (SKOF). Mam nadzieję, że nie jest to niemożliwe.
Na I piętrze Pałacu Czapskich można było obejrzeć film – wywiad przeprowadzony przez prof. Iwonę Szmelter i prof. Monikę Jadzińską, w którym Magdalena Abakanowicz opowiada o swej tworczości. Nie wiedziałam, że Monika, którą znam od czasów studenckich uczestniczyła przy realizacji tego projektu – była to dla mnie miła niespodzianka. Wywiad z Panią Magdaleną Abakanowicz pokazał mi Kobietę niezłomną, która wbrew przeciwnościom a może właśnie dlatego, że je napotkała – postanowiła tworzyć rzeczy WIELKIE, OGROMNE. Nic i nikt nie mógł jej ograniczyć – 37 m kw mieszkanie, 10 piętro, mieszkanie na poddaszu, komunizm – to nie były granice które mogły stanowić dla niej barierę, które mogły ją w prezentacji jej wizji zatrzymać, stłamsić. Co można tworzyć w komunistycznej klitce wielkiego, ogromnego? Abakany – miały być ogromne i były, miały być przejmujące, wywołujące szok, drżenie … i ciagle na całym świecie szokują, każą się zatrzymać, wstrząsnąć. Takie miały być i to się Pani Profesor udało. Eseje studentów nt. twórczości Pani Profesor bardzo trafione. Pewnie każdy z nas ma inne przemyślenia ale każdy mógł ujrzeć niesamowitą, wyjątkową osobę, tworzącą wyjątkowe dzieła. ożliwość spotkania jej artyzmu w miejscu jej urodzenia to moje wielkie marzenie – może kiedyś…
Jeszcze bedzie Noc Muzeów w Falentach.
(13 maja 2023, ul. Krakowskie Przedmieście 5, Pałac Czapskich, godz. 19.00.)
Najnowsze komentarze