Jak informowaliśmy w lutym br. ( Mamy materiał na rzeźby biennale w Falentach! ) przewróciło się stare drzewo – ogromny jesion – rosnące w parku pałacowym od strony al. Hrabskiej. Dyrekcja Instytutu w Falentach przychyliła się do naszej prośby o przekazanie drewna (pnia) na materiał rzeźbiarski dla artystów uczestniczących w najbliższym Biennale Rzeźbiarskim im. Magdaleny Abakanowicz w Falentach.
Co więcej, na zlecenie IT-P odcięto w ostatnim tygodniu karpę korzeniową powalonego drzewa i ukazał się przekrój drzewa wskazujący, że całe drewno jest zdrowe, nie ma spróchniałego środka 😊 . Nie była to łatwa operacja ze względu na grubość drzewa – potrzebna była piła z b.długą prowadnicą. Pień mierzy teraz blisko 13 metrów i leży tak jak drzewo padło. Dziękujemy IT-P za dotychczasową pomoc.
Obecnie ustalamy z Dyrekcją IT-P jak przesunąć pień aby nie przeszkadzał w planowanych pracach remontowych przy elewacji oficyny pałacowej. I w jaki sposób go dalej sezonować by uzyskać jak najlepszy materiał dla rzeźbiarzy. Mamy nadzieję, że znajdą się młodzi artyści chętni wziąć przykład z Magdaleny Abakanowicz, która z podobnego materiału – pnie wyciętych starych drzew przydrożnych – w latach 80.XX w. stworzyła przejmujący cykl rzeźb „Gry wojenne/War games).
SKOF uczestniczy w pracach koncepcyjnych dla stworzenia międzynarodowego konkursu rzeźbiarskiego w Falentach, którego natchnieniem będzie dzieło Magdaleny Abakanowicz. Nie jest to proste przedsięwzięcie, wymaga czasu dla przygotowania regulaminu oraz zgromadzenia wyborowego grona partnerów organizacyjnych i artystycznych oraz sponsorów. Będziemy Państwa informować o postępie prac. Liczymy też na każdy dobry pomysł lub komentarz.
Przekrój drzewa po odcięciu karpy korzeniowej.
Węższy przekrój
Naprawiona przez IT-P tablica informacyjna zniszczona przez gałąź upadającego drzewa. Wymieniono wyblakłe fotografie z przed 20 lat na nowe. Warto zatrzymać się i poznać faunę i florę, która spotkamy w Rezerwacie
Najnowsze komentarze