Przy okazji zwiedzenia wystawy dzieł Magdaleny Abakanowicz w Zamku Królewskim doszło do spotkania Interesariuszy Falent* w szerszym gronie z udziałem m.in. Starosty Pruszkowskiego, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Pruszkowskiego, Radnych Gminy Raszyn, Zarządu Fundacji Marty Magdaleny Abakanowicz, profesorów z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i z Wydziału Architektury Krajobrazu Wiejskiego SGGW, ekspertów z SARP O/O Warszawa, Dyrektora Kuratorium Pałacu pod Blachą, Prezesów firm z terenu Falent, członków trzech stowarzyszeń lokalnych i mieszkańców. (zobacz: Mapa Intersariuszy Falent – poniżej). Cieszymy się, że Magdalena Abakanowicz pomogła nam się spotkać.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM OBECNYM. PRZEKAZUJEMY WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI ZA GŁOS W DEBACIE.

W trakcie dyskusji pojawiły się ważne stwierdzenia akceptujące pomysł wypracowania w szerszym gronie Interesariuszy koncepcji przyszłości Falent i rozwiązania ich „nierozwiązywalnych” problemów. Niestety, jak dotąd pomimo deklaracji o woli współpracy najwięksi Interesariusze realizują własne interesy w pojedynkę, nie zwracając uwagi na pozostałe podmioty, mieszkańców czy też szerszy interes społeczny regionalny i lokalny. Efekty takich działań są widoczne w Falentach. A jest to miejsce o wielkim potencjale, aktywnych mieszkańcach i przedsiębiorcach z aspiracjami. Prezes Fundacji Magdaleny Abakanowicz powtórzył deklarację zaangażowania finansowego w odbudowę zabytkowej oficyny dworskiej, miejsca urodzin Magdaleny Abakanowicz oraz współtworzenia programu jej rewitalizacji. Stowarzyszenie „Zmieniamy Gminę Raszyn” zadeklarowało włączenie do programu rewitalizacji zabytku ekspozycję unikalnej kolekcji zabytkowych radioodbiorników, będącej w jego dyspozycji. Urbaniści i architekci z Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Stowarzyszenia Architektów RP wskazali na wielki potencjał kulturowy zespołu przyrodniczo – zabytkowego w Falentach i zadeklarowali wsparcie i prowadzenie kolejnych prac studialnych. Starosta Pruszkowski, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego zadeklarowali wsparcie „okrągłego stołu dla Falent” i aktywny udział w działaniach dla pozyskania grantów na rewitalizację zabytków i ochronę przyrody. Prezes lokalnego Ośrodka Szkoleniowego 4 Żywioły zadeklarowała użyczenie sali konferencyjnej na kolejne spotkanie robocze Interesariuszy Falent.

Falenty nie są samotną wyspą, lecz miejscem uzależnionym od procesów dziejących się na przedmieściach wielkiej metropolii. Zaliczamy do nich proces chaotycznego rozlewanie się miasta (zabudowy), antropopresję na przyrodę, niedostatki infrastruktury, niszczenie zabytków, zanieczyszczenie powietrza, korki, itp. Złożoność tych zjawisK i ich skala wymaga współpracy by skutki tych procesów przekuć na korzyści dla mieszkańców i wszystkich interesariuszy ale też dla środowiska. Co więcej, już dobrze widać, że skala tych zmian i specyfika XXI w. powodują, że dalej nie może być „tak jak było dotąd”, „jak było przed laty”, „jak było zawsze”. Konieczne są nowe rozwiązania, nowe sposoby, nowe pomysły oraz zastosowanie skutecznych metod rozbrajania konfliktów, metod  znanych z krajów, które ten etap rozwoju społeczeństwa obywatelskiego mają już za sobą. Jednak wyzwaniami są wciąż najprostsze sprawy, które powinniśmy rozwiązać wspólnie przy okrągłym stole. Do najpilniejszych działań zaliczamy:

1. uratowanie zabytków przed zniszczeniem i ich remont (Abakanowiczówka, układ urbanistyczny Faklent, stawy, Pałac, Oranżeria)
2. opracowanie nowoczesnej koncepcji ochrony przyrody Rezerwatu i otuliny, w warunkach silnej antropopresji (zagrodzenie wjazdu do Rezerwatu, udostępnienie parkingów, itp.)
3. udostępnienie pustostanów w Falentach rodzinom uchodźców z Ukrainy,
4. podwyższenie poziomu ochrony tutejszej przyrody oraz ograniczenie uciążliwości otoczenia dla środowiska naturalnego,
5. zachowanie i odtworzenie świetności zabytkowego zespołu pałacowo-folwarcznego w Falentach,
6. wypracowanie dla Falent koncepcji nowoczesnego zespołu uzupełniających się funkcji dających zrównoważony, mądry rozwój.

Mapa Interesariuszy Falent (zaproszonych na 1. spotkanie w Zamku Królewskim) – kliknij

* Interesariusze Falent:

Interesariusze Falent, czyli podmioty, które działają w Falentach, oddziałują na Falenty, żyją w Falentach i z Falent, ale również ponoszą konsekwencje i odpowiedzialność za to co się w Falentach dzieje, ale też i za to co się „nie dzieje”.

Na naszej liście znalazło się już blisko 50 podmiotów i instytucji (vide Mapa Interesariuszy  Interesariusze Falent) to  władze (– samorządowe (gmina, powiat, województwo) oraz rządowe (ministerstwa, organy centralne państwa), przedsiębiorcy (w tym IT-P, ale też rolnicy, hotelarze, i inni lokalni usługodawcy), organizacje reprezentujące społeczność lokalną i mieszkańców (od sołtysa poprzez organizacje ngo aż po parafię) oraz eksperci, których wiedza lub zasoby są związane z Falentami, co może wpłynąć na rozwój miejscowości.  Do szczególnych interesariuszy należą media działające na terenie Falent, jak i te interesujące się naszymi problemami, oraz nasi przedstawiciele demokratyczni –  Radni sejmikowi, Posłowie na Sejm oraz Senatorowie,  od których dla Falent też może wiele zależeć.