Na stronie www IT-P pojawił się komunikat następującej treści:
” (…) Instytut Technologiczno-Przyrodniczy Państwowy Instytut Badawczy zawarł z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę obejmującą grupę operacji rekompensaty wodnośrodowiskowych w ramach działania Akwakultura środowiskowa, w zakresie Priorytetu 2. Wspieranie zrównoważonej działalności w zakresie akwakultury oraz przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury, przyczyniając się w ten sposób do bezpieczeństwa żywnościowego Unii objętego programem Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027
Tytuł Operacji:
Realizacja działań wodno-środowiskowych w zakresie pakietu podstawowego oraz produkcji cennych gatunków ryb na terenie rezerwatu „Stawy Raszyńskie”
Okres realizacji operacji: lata 01.01.2024 – 31.12.2028
Budżet: 668 052,55 [zł] w tym kwota 467 636,78 zł stanowi dofinansowanie pochodzące ze środków Unii Europejskiej w ramach EFMRA
Opis operacji:
Celem projektu jest wspieranie i promowanie akwakultury zrównoważonej środowiskowo i świadczącej usługi środowiskowe.
Projekt ma na celu realizację wymagań wykraczających poza podstawowe zasady dobrej praktyki rybackiej.
Projekt realizowany będzie na terenie rezerwatu „Stawy Raszyńskie”, położonego w Gminie Raszyn, powiat pruszkowski, województwo mazowieckie. Obiekt jest gospodarstwem typu karpiowego, w którym prowadzony jest wychów narybku, kroczka karpi i karpi handlowych oraz gatunków dodatkowych (szczupaków, sandaczy, sumów, okoni, linów, karasi, tołpyg, amurów, jazi, płoci, jesiotrów, węgorzy, miętusów).
W ramach projektu prowadzone będą działania wspomagające zachowanie tradycyjnego i pozaśrodowiskowego charakteru produkcji karpia na terenie „Stawów Raszyńskich”.
Działania te będą polegały na ograniczaniu intensyfikacji chowu ryb tak, aby roczny całkowity przyrost masy ryb nie przekraczał 1500 kg/ha powierzchni ogroblowanej obiektu chowu lub hodowli ryb,
co najmniej dwukrotnie w ciągu sezonu, w terminie do dnia 15 września wykaszaniu nie mniej niż połowy długości koron grobli na szerokość nie mniejszą niż 1 metr.
Ponadto, oprócz karpi, prowadzony będzie wychów gatunków dodatkowych (ryb drapieżnych, roślinożernych, reofilnych, tradycyjnych karpiowatych) w polikulturze z karpiami. Udział produkcji ryb dodatkowych wynosił będzie co najmniej 3,75% masy rocznej produkcji karpi w każdym stawie z obsadą polikulturową.
Gęstość obsady ryb dobierana będzie tak, aby udział pokarmu naturalnego w ogólnym przyroście biomasy nie był mniejszy niż 30-40%, w celu zapewnienia tradycyjnego i pozaśrodowiskowego charakteru produkcji, sprzyjającego ochronie i wspieraniu różnorodności biologicznej flory i fauny występującej w stawach.
Projekt przyniesie korzyści społeczeństwu przyczyniając się do dobrego stanu środowiska, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia i bezpieczeństwa publicznego.”