Zespół biologów z Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pod kierunkiem dr Joanny Ruszczyńskiej prowadzi obecnie badania przyrodnicze w Rezerwacie i jego otulinie.

Ich wyniki posłużą do opracowania dokumentacji przyrodniczej na potrzeby sporządzenia planu ochrony rezerwatu przyrody „Stawy Raszyńskie”. Zespól dr Ruszczyńskiej prowadzi badania na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie według umowy Nr RDOŚ/20/2023. Powstały w 1978 r. rezerwat nie miał dotąd planu ochrony. Z radością powitaliśmy wiec zamiar RDOŚ opracowania Planu Ochrony Przyrody dla falenckiego rezerwatu i wzięliśmy udział w konsultacjach Założeń (vide Uwagi SKOF do Założeń RDOŚ). Przypominamy, że w 2021 r. wystąpiliśmy do RDOŚ i IT-P-PIB z wnioskiem o powołanie komisji, która przeprowadziła by audyt rezerwatu (w pierwszej kolejności stawów). Niestety, obie instytucje nie wyraziły wtedy zainteresowania takim badaniem. 

Spotkaliśmy się z naukowcami z Olsztyna, w licznym gronie członków i ekspertów SKOF. W odpowiedzi na ich prośbę przekazaliśmy materiały, zdjęcia, artykuły i opinie (stanowiska) jakimi dysponuje Komitet na temat rezerwatu i okolicy. Zebrana dokumentacja pomoże poznać badaczom przyrodnicze, hydrologiczne i społeczne uwarunkowaniami funkcjonowania rezerwatu „Stawy Raszyńskie”. Autorki chcą zidentyfikować zagrożenia istniejące, potencjalne, wewnętrzne oraz zewnętrzne co pozwoli na zaplanowanie właściwych działań ochronnych, które będę miały wpływ na stan zachowania cennej przyrody w Rezerwacie.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie badań zespołu dr Ruszczyńskiej poprzez przejrzenie Państwa zdjęć wykonanych w latach przed 2023 r. na ścieżkach dydaktycznych w Rezerwacie, szczególnie roślinności nad stawem Rozgrodzonym,  Przydrożnym i  Falenckim i  przekazanie ich poprzez SKOF autorom badania. Zostaną one włączone do dokumentacji.

Zwrócono się też do nas z prośbą o odszukanie i przekazanie wyników pomiarów populacji ptaków na stawach, z jak najstarszych lat (1990-2020) oraz zdjęć fotograficznych populacji ptaków, szczególnie rzadkich gatunków. Bardzo liczymy na Sąsiadów! 

Kontakt poprzez e-mail: skof@interia.pl  Alert dla Rezerwatu!

WFR