W trakcie dorocznego zjazdu Stowarzyszeń Niemiecko-Polskich w Berlinie przedstawiliśmy działania SKOF (Das Bürgerkomitee Falenty für Heimat- und Naturschutz e.V.) i wystąpiliśmy z ofertą współpracy dla ratowania i rozwoju Falent. 

Deutsch-Polnische Gesellschaften (w skrócie zwane DPG) to obywatelskie, lokalne organizacje pozarządowe powstałe w Niemczech Zachodnich i DDR krótko po normalizacji stosunków między naszymi państwami. W tym roku zjazd odbył się w Berlinie, gdyż berlińskie DPG świętowało jubileusz 50-lecia działania na rzecz współpracy między sąsiadami przez Odrę.

DPG skupiają osoby znające oba kraje, ich kulturę i gospodarkę, często dwujęzyczne i mające świadomość konieczności bliskich relacji pomiędzy mieszkańcami z sąsiadujących krajów, dziś – jak nigdy w przeszłości  – blisko współpracujących ze sobą. W zjeździe uczestniczyło blisko 400 osób z całych Niemiec i z Polski, gdyż od 2004 r. również w Polsce można tworzyć DPG i kilka już owocnie działa.

W zjeździe pod hasłem „Sąsiedztwo w środku Europy / Nachbarschaft in der Mitte Europas”” uczestniczył  Przewodniczący SKOF dr Wojciech Rogowski, równocześnie członek DPG Bochum. W trakcie zjazdu przeprowadził liczne rozmowy z przedstawicielami kilku wiodących DPG (Berlin, Hamburg, Monachium, Erfurt, Bayreuth i in.) prezentując nasze osiągnięcia i potrzeby. Nasze stoisko informujące o Rezerwacie i zabytkach w Falentach wzbudziło zainteresowanie, co pozwoliło nawiązać już pierwsze kontakty, w tym także z posłami do Bundestagu i Senatu Berlina. W zjeździe uczestniczył także zastępca ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie i inni przedstawiciele polskich instytucji społecznych i naukowych, w tym Instytutu Polskiego w Berlinie, Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Muzeum Polin, oraz dziennikarze. Przy alei Unter den Linden, w bardzo reprezentacyjnym miejscu Berlina trwa budowa nowego gmachu polskiej ambasady. Mamy nadzieję, że w jej wystroju nie zabraknie dzieła Magdaleny Abakanowicz.

W trakcie oficjalnych wystąpień polityków niemieckich i polskich szczerze podejmowano najważniejsze i najtrudniejsze problemy relacji polsko-niemieckich w nowej zmienionej sytuacji międzynarodowej. Zwracano uwagę na niszcząca dychotomię pomiędzy tym jak dobrze współpracują oba narody, jak ścisłe są relacje gospodarcze i społeczne – Polska w końcu drugiej dekady w Unii Europejskiej jest jednym z największych  partnerów handlowych Niemiec – z tym jak w mediach konfliktuje się Polaków z Niemcami, głównie w oparciu o historię, niestety tak tragiczną. Co więcej, badania opinii obecnie ukazują dobre postrzeganie wzajemnie Niemców i Polaków. Naszemu wizerunkowi w oczach Niemców pomógł powszechny gest serca dla uciekających Ukraińców i bezwarunkowa, szybka pomoc wojskowa dla napadniętego sąsiada.

Także w dyskusjach postulowano zwiększenie relacji polsko-niemieckich  na najniższym poziomie, na jakim działają DPG. Naprzeciw temu wychodzi nasza ofertą współpracy – poszukiwanie partnerów dla stworzenia międzynarodowego ośrodka proekologicznego i artystycznego pod patronatem Magdaleny Abakanowicz, w odbudowanych zabytkach Falent.

Falenty ist ein einzigartiger Ort, an dem sich die natürliche Umgebung mit dem historischen Erbe überschneidet. ​Wir suchen einen Partner für das Magdalena Abakanowicz Kunst Zentrum gegen Totalitarismus im Geburtshaus von M. Abakanowicz in Falenty. Wir suchen auch Partner mit Erfahrung in Umweltschutz, Renaturierung und ökologischer Bildung. Es ist unser Wunsch, in Falenty ein Bildungszentrum für Feuchtgebiete und Wasservögel zu schaffen. 

Ziarna zostały rzucone. Zobaczymy co będzie dalej.

P.S.Primo

Wielkim przeżyciem było spotkanie z Panią Ritą Sissmuth, seniorką niemieckiej polityki (ur. 1937), wieloletnią przewodniczącą Bundestagu, przyjaciółką Polski,  osobą wielce zasłużoną dla naszej akcesji do Unii Europejskiej, także wieloletnią szefową federalnego związku towarzystw niemiecko-polskich, która brała aktywny udział w Zjeździe w Berlinie. WFR

 

P.S. Secundo

Bardzo dziękujemy Pani Korduli Gryglak z Falent, członkimi SKOF, za bezinteresowną pomoc w opracowaniu materiałów informacyjnych w języku niemieckim oraz Wojtkowi Rogowskiemu z Falent za trud podróży i reprezentowania nas w Berlinie. ABG

  Z Poseł do Bundestagu Panią Simoną Koss, Przewodniczącą DPG Dachverband, członkinią m.in. Komisji Kultury i Mediów oraz Polsko-Niemieckiej Roboczej Grupy Parlamentarnej.

 Check Point Charlie na Friedriechstrasse

Pomnik Pomordowanych Żydów – Holocaust Denkmal. Nie ma dotąd w Berlinie Pomnika Pomordowanych Polaków. Była o tym wielokrotnie mowa na Zjeździe.

 Siedziba Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec

 W Instytucie Pileckiego przy placu Francuskim

Odbudowany Berliner Schloss, siedziba królów Prus. Doszczętnie rozebrany w 1950, dokładnie odbudowany 2020.