Przy pamiątkowej tablicy Magdaleny Abakanowicz w Raszynie, w dniu jej urodzin, kwiaty złożyli: Pani Bogumiła Stępińska-Gniadek, Wójt Gminy Raszyn, Pan Robert Sitnik, I. Wicewojewoda Mazowiecki, Pani Magdalena Grabowska, Dyrektor Generalna Fundacji Magdaleny Abakanowicz, Pan Tomasza Piątkowski, Prezes Fundacji, Pani Marta Kowalewska, Przewodnicząca Rady Fundacji, Pani Prof. Magdalena Środa, członkini Rady Fundacji oraz osoby towarzyszące.

Po tej uroczystości spotkaliśmy się w gościnnych progach Ośrodka Konferencyjno – Szkoleniowego 4 Żywioły Falenty na urodzinowym party. Wojciech Rogowski w imieniu organizatorów powitał gości i przybliżył nieznane fakty z życia Artystki, m in. związki z rodziną Bacciarellich, za sprawą badań Pani Ewy Bacciarelli-Halalla. 

Prof. Magdalena Środa opowiedziała o swoim spotkaniu z Magdą Abakanowicz i z jej sztuką, wrażeniu jakie wywarły na niej oryginalne tkane rzeźby („abakany”). Zwróciła uwagę na niejednoznaczność jej rzeźb, ich odmienność i bogactwo współczesnej ich interpretacji. To sztuka prowokująca, posthumanistyczna, w której odnajdują się myśli filozofów i dramaty współczesności. Magdalena Środa przedstawiła propozycję Fundacji aby najnowszy most przez Wisłę – kładka pieszo-rowerowa – została nazwana imieniem Magdaleny Abakanowicz. Pomysł spotkał się z gorącym przyjęciem zgromadzonych.

Wicewojewoda Mazowiecki Pan Robert Sitnik szczerze stwierdził, że nie miał świadomości wagi i popularności sztuki dzisiejszej Jubilatki. W ciepłych słowach skomentował znaczenie oddolnej inicjatywy Społecznego Komitetu Ochrony Falent. Tak dla ochrony kulturowego dziedzictwa Falent jaki i troski o zachowanie przyrody tutejszego Rezerwatu. Zadeklarował dalsze zainteresowanie sytuacją w Falentach oraz chęć wsparcia w relacjach z innymi urzędami i organizacjami w kierunku rozmów okrągłego stołu.

Przewodniczący  Wojciech Rogowski odznaczył gości honorowych Urodzin: Panią Prof. Magdalenę Środę oraz Wicewojewodę Mazowieckiego Pana Roberta Sitnika honorowym odznaczeniem Falenckiego Białego Łabędzia SKOF.

Przed podaniem tortu goście obejrzeli projekty murali stworzonych dla Falent przez uczniów plastyków z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni. Pomysł został entuzjastycznie przyjęty, a projekty wzbudziły dyskusję. Dziękujemy za każdą uwagę. Już dziś zapowiadamy publiczne otwarte  konsultacje projektów wybranych przez jury konkursu. 

Dziękujemy za gościnę i współpracę Pani Annie Pakuła, szefowej Ośrodka Konferencyjno – Szkoleniowego 4 Żywioły Falenty oraz Kalinie, Piotrowi, Eli, Uli, Magdzie za wsparcie. Dziękujemy Zarządowi Fundacji im. Magdaleny Abakanowicz za uświetnienie uroczystości rzeźbą Magdaleny Abakanowicz F-male Figure z 1998 r.

W bukiecie od Pani Wojt  m.in. floksy – ulubione kwiaty prof. Magdaleny Abakanowicz. Obok wiązanka od Wojewody Mazowieckiego.